NIEPUBLICZNE PRZEDSZKOLE DALTON - JESTEŚMY PLACÓWKĄ CERTYFIKOWANĄ PRZEZ POLSKIE STOWARZYSZENIE DALTON

channels4_profilejpg

Przygodę z Planem Daltońskim rozpoczęliśmy we wrześniu 2018 roku.

Od tego czasu nasze przedszkole zaczęło się zmieniać. Wprowadziliśmy do codziennej pracy nowe elementy, które opierają się na czterech głównych filarach planu daltońskiego: samodzielność, odpowiedzialność, współpraca i refleksja. Bardzo ważnym elementem naszej pracy jest RELACJA. Relacja między dziećmi i nauczycielami oraz relacja między samymi dziećmi.
Plan Daltoński umożliwił nauczycielom dostosowanie tempa nauki do rzeczywistych możliwości dzieci. Dzięki inspiracjom płynącym z planu daltońskiego wiemy już jak zachęcać dzieci by przejęły inicjatywę, jak stymulować ich rozwój by samodzielnie odkrywały otaczający je świat.
Plan Daltoński umożliwił nam wdrażanie dzieci do polegania na samym sobie i samodzielności w myśleniu i działaniu. Podczas wykonywanych zadań dzieci czują się odpowiedzialne za podjęte działanie, samodzielnie poszukują najlepszych rozwiązań. Nasze przedszkolaki wykonują wiele zadań przy pomocy instrukcji obrazkowych, które umożliwiają im samodzielne wykonanie zadania i kształtują ich sprawczość.
Organizacja dnia w naszym przedszkolu to bardzo ważna część naszej pracy i zaplanowanych aktywności dla naszych dzieci. Przedszkolaki wchodząc do Sali zaznaczają samodzielnie swoja obecność oraz nastrój. Każdy dzień zaczynamy od wspólnego powitania. Przypominamy sobie o codziennych stałych zadaniach, dyżurach, parach w których pracujemy. Na naszej tablicy znajduje się zwizualizowany plan dnia, dni tygodnia, prognoza pogody i wiele innych … nasze przedszkolaki samodzielnie zaznaczają każdego dnia wszystkie te elementy na tablicy.
W naszej pracy skupiliśmy się na współpracy. Dzieci podczas zajęć podzielone są na grupy, często pracują w parach i zespołach. Zasady współpracy wizualizujemy na tablicach wywieszając na nich zdjęcia dzieci, które pokazują pracę w określonych parach lub grupach.
Duża rolę odgrywają w naszej codziennej pracy tablice zadań oraz karty do planowania. Karty do planowania pomagają nam w organizacji i planowaniu zadań na cały tydzień. Dzieci samodzielnie planują wybierając zadanie i zaznaczając dzień tygodnia, w którym planują je wykonać. Każde z dzieci jest odpowiedzialne za podjętą decyzję, którą weryfikują na koniec tygodnia porównując kartę do planowania z wykonanymi zadaniami na tablicy daltońskiej. Ocenę pracy tygodniowej dzieci dokonują samodzielnie zaznaczając np. buźkę w odpowiednim kolorze lub kciuk skierowany w górę  (wykonałem wszystkie zadania samodzielnie lub z niewielka pomocą ), w bok (nie udało mi się wykonać wszystkich zadań, potrzebuję jeszcze pomocy nauczyciela ), lub w dół ( nie postarałem się w tym tygodniu, wykonałem tylko 2 zadania z zaplanowanych ).
W naszej pracy przygotowujemy również kąciki do zadań specjalnych. To miejsca chętnie odwiedzane przez nasze dzieci. Kąciki są tak zaprojektowane , by doskonalić zdobyte już umiejętności przez dzieci.
Od Grudnia tego roku wprowadziliśmy na stałe do naszego przedszkola zewnętrzne kąciki, które znajdują się w naszej szatni i przestrzeniach wspólnych.
Dyrektor Agnieszka Ziembora

WhatsApp Image 2023-12-13 at 131010jpeg

WhatsApp Image 2023-12-13 at 130511jpeg

Szanowni Państwo, Drodzy Rodzice,
Przedstawiamy nasze nowe logo, inspirowane zakończonym z sukcesem, Procesem Certyfikacji naszej Przedszkolnej Placówki Daltońskiej. Z dumą i wielkim entuzjazmem wkraczamy w nowy Wymiar Edukacjii i chwalimy się naszymi osiągnięciami. Przed nami wiele nowych wyzwań, dużo pomysłów, które będziemy wcielać w życie... dla naszych kreatywnych Przedszkolaków.

Zrzut ekranu 2024-02-01 165745png

Realizujmy Program Rozwoju Emocjonalno - Społecznego